Quantcast
Channel: Angolutca
Viewing all 345 articles
Browse latest View live

A szünetek haszna a nyelvtanulásban

$
0
0

 

Visszatérek!Ismered az érzést?

Egy kihagyás után újra átismételsz egy angol nyelvtant, és hirtelen nem érted, hogy mi volt rajta olyan nehéz… Mert valahogy „kitisztult”.

Nos, ezt teszik a tanulásban tartott szünetek!

A nyelvtanulásban, mint MINDEN más terület tanulásakor a tudásnak ülepednie, érlelődnie kell ahhoz, hogy bármikor ösztönösen elő tudjuk húzni, és használni legyünk képesek.

A tanulásban tartott hosszabb szünetek a nyelvtudást egy olyan memória felé terelik, amely „automatikusabb, ösztönösebb emlékezést tesz lehetővé” az aktív, tudatos visszahívás helyett. (Nyelv és Tudomány)

 

Mit jelent ez?

Nem kell annyit gondolkodnod! Kevesebb gondolkodással, vagy egyenesen gondolkodás nélkül jönnek elő a szavak, vagy éppen az angol mondat szerkezete.

Gondolj bele egy kicsit! Miért olyan nehéz angolul BESZÉLNI?

Azért, mert beszéd közben folyamatosan ELŐRE kell gondolkodnod! Nem elég azt tudni, MIT akarsz mondani, hiszen a mondanivalód ráadásul egy rakás nyelvtani szabály szerint kell felépítened. Igaz? És az elején ez nagyon nehéz.

Az első időkben még az is gondot jelent, hogy mi hova kerül egy angol mondatban. Aztán a tanult minták beépülnek, és azon kapod magad, hogy már csak pár különleges esetben kell gondolkodnod. Aztán már azokban sem. Ezért olyan jó, ha néha szünetet tartasz!

De persze a szüneteknél még sokkal hasznosabb, amikor a szünetek után nekiállsz újra tanulni! Mert az „érést”, az „ülepedést” CSAKIS ekkor fogod sikerélményként megélni.

A szünet nem vereség és nem bukás!

Azzá teheted, ha a szünet nem tudatos, és ha utána nem kezded újra az angolt. De te mostantól kezeld TUDATOSAN a szüneteidet! A kezdetüket is, és a végüket is.

Nem is hiszed, mennyit számít a tudatosság, és mennyit lök a motivációdon!

 

 

Kérlek, nyomd meg a "Tetszik" gombot, és segíts terjeszteni ezt a tudást!

És ha szerinted a Google-nak is illene tudnia erről, nyomj egyet a +1 gombra is!


A falu köszöni, jól van! Most angolul tanul!

$
0
0

 

Angoltanfolyam Uszkán

 

Február 13-án, szerdán indul egy EU-támogatott angol nyelvtanfolyam Uszkán, egy alig több mint 350 fős kis faluban. A csoport teltházas.

A faluból Edgár lelkipásztor kereste meg a Dover Nyelviskolát, ugyan indítanának már csoportot náluk is…

Ő maga is be fog ülni az iskolapadba. Fő a példamutatás!

Két csoportot kértek volna, ennyi ember szeretett volna angolul tanulni a faluban. Egyelőre egyet kaptak.

 

És hogy mitől különleges ez a falu?

 

Lehet, hogy emlékszel egy tévériportra egy szabolcsi kis faluról, ahol a lakosok 90%-a roma, és ahol dühöng a munkanélküliség. És bár az emberek szegények, gyakorlatilag nincs bűnözés.

A házak portái szépek, rendezettek, tiszták, tele gyönyörű virágokkal. A falu lakói munkahely nélkül is megélnek. Hogy miből? A saját munkájukból! Uborkát termesztenek, és a nyári bevételt elteszik a téli, szűkösebb hónapokra.

A Dover nyelviskoláról kevesen tudják, hogy már nem először indít nyelvtanfolyamokat az ország legszegényebb, legelmaradottabb helyein. Tünde, az iskola egyik tanára mondja: „Tudod, min gondolkodtunk? Vajon hogyan találnak meg minket egy olyan településről, mint Uszka, ahol 350 ember lakik? Hogy jut oda el egyáltalán az infó a TÁMOP-ról?”

A saját elméletem erre: a szorgalom, a jóakarat, a becsületes munka meghozza gyümölcsét.

Tudom, rendhagyó ez a blogbejegyzés.

Azért írtam, hogy lásd, JÓ DOLGOK is történnek a világban. És kicsit azért is, hogy végre megtanuljunk örülni mások sikereinek.

Mert Uszka valóban megérdemli ezt az angol nyelvtanfolyamot, nem?

 

 

Kérlek, nyomd meg a "Tetszik" gombot, és segíts terjeszteni a jó példát!

És ha szerinted a Google-nak is illene tudnia erről, nyomj egyet a +1 gombra is!

Mit tegyél, ha beszéd közben nyelvtani hibán kapod magad?

$
0
0

 

Ha nyelvtani hibákat vétesz az angol beszédben

Múltkor épp a Centrál Kávéházban ültünk, amikor megláttunk egy férfit, aki az ajtónál toporgott.

Nagyon furán viselkedett.

Lépni akart egyet, de nem merte letenni a lábát a padlóra. Visszahúzta. Megpróbálta még egyszer, de az eredmény ugyanaz lett. Percekig kínlódott, pont mögöttünk.

Mi némán ültünk. Megszólalni sem mertünk, csak csendben drukkoltunk neki.

Úgy tűnt, a férfi nem képes elmozdulni arról a helyről, ahol állt. Egyszerűen nem tudott kimenni az ajtón.

Mondanom sem kell, nem volt mulatságos!

Végül persze kijutott, de a szívünk szakadt meg, úgy sajnáltuk szegényt.

 

Amikor angolul beszélsz

 

Nos, pontosan így érzek minden nyelvtanuló iránt, aki folyton önmagát javítgatja, amikor beszél!

NEM a nyelvtani hibái zavaróak! Dehogy! Inkább az, hogy egy helyben toporgunk ahelyett, hogy gondolatokat cserélnénk, és kommunikálnánk. Ezért most megkérlek valamire.

Kérlek, jusson eszedbe 3 dolog, amikor legközelebb angol nyelven kommunikálsz!

1. Hiszed vagy sem, a hallgató VALÓBAN kíváncsi a gondolataidra! Szeretné hallani őket! (Még akkor is, ha a hallgató egy vizsgáztató!) És a nyelvtani hibák legtöbbször NEM gátolják az érthetőséget! Kérlek, tanuld meg elengedni az elkövetett nyelvtani hibákat! Nyugodjanak békében!

2. Amibe ilyenkor kapaszkodhatsz: az ANYANYELVI beszélők is beszámolnak arról, hogy RENDSZERESEN vétenek nyelvtani hibákat beszéd közben. Sőt, észre sem veszik a saját hibájukat addig, amíg valaki rá nem mutat! És ezt konkrétan három olyan anyanyelvi beszélőtől is hallottam, akik kifejezetten gyűlölik az írásban vétett nyelvtani hibákat, és nagyon ügyelnek a nyelvtani helyességre!

3. Talán segít, ha tudod, hogy hibákat nemcsak azért vétünk, mert nem ismerjük, vagy nem tudjuk használni a helyes nyelvtant (errors of competence), hanem azért is, mert sietünk (errors of performance). És ez utóbbiakat NEM szoktuk, és nem is kell folyton korrigálni! Vagyis: ha hibázol az NEM jelenti feltétlenül mások szemében azt, hogy nem is tudod!

És hogy mi a legfőbb tanulság?

 

NE egóból javíts!

Csak akkor javítsd ki magad, ha biztos vagy abban, hogy a hiba az érthetőség rovására megy!

És ha véletlenül azon kapod magad, hogy egy angol nyelvű beszélgetés közben javítgatod a hibáidat, kérlek, jusson eszedbe a férfi, aki nem bírt kimenni a kávéház ajtaján!

Te NE vergődj! Engedd el a hibát, és lépj tovább!

 

 

Kérlek, nyomd meg a "Tetszik" gombot, és segíts terjeszteni ezt a tudást!

És ha szerinted a Google-nak is illene tudnia róla, nyomj egyet a +1 gombra is!

Ha abszolút kudarcnak érzed a nyelvtanulást

$
0
0

 

Ha kudarcnak érzed az angol nyelvtanulást

 

Sokan küszködnek kudarcélményekkel az angol nyelvtanulás során.

És legtöbbször ezek a kudarcélmények a rossz nyelvtanulási módszerekből adódnak.

Egy gyakori példa: amikor valaki elvárja magától, hogy ugyanolyan szinten beszéljen angolul, mint ahogy olvas – annak ellenére, hogy sokat olvas, de szinte alig beszél. Irreális elvárás.

De azt már kevesebben tudják, hogy NEM MINDIG a nyelvtanulási módszerekben van a baj!

 

8 kérdés, hogy megtudd, hol a baj

 

Most felteszek Neked pár kérdést, amiből megtudod, vannak-e bajok MÁS frontokon nálad. Persze, mivel a megoldásokat jobban szeretjük, mint a problémákat, minden pontnál rögtön találsz olyan kérdést is, ami a megoldáshoz vezet.

Válaszold meg magadnak az alábbi 8 kérdést őszintén!

1. Mikor volt utoljára sikerélményed a nyelvtanulásban? Milyen körülmények között? Minek a hatására? Hogy tudnád megismételni ezt? És rendszeres rutinná tenni?

2.  Mennyire vagy szigorú magadhoz általában? Milyen gyakran vagy büszke egy-egy elért teljesítményedre? Mennyire nehéz/könnyű számodra elégedettséget, jó érzést találni saját teljesítményedben? Hogyan tudnál kevésbé szigorú lenni magadhoz a nyelvtanulásban, és mire lehetsz büszke e tekintetben?

3. Észrevetted valaha magadon, hogy elégedetlen vagy magaddal annak ellenére, hogy a múlt évhez, múlt hónaphoz, tegnaphoz képest fejlődtél? Észreveszed magadon, hogy változnak (nőnek) a saját magaddal kapcsolatos elvárásaid? Ki tudnál dolgozni egy stabilabb elvárás-rendszert?

4. Szoktad magad másokhoz hasonlítani? Általában olyanokhoz, akik kevesebbet tudnak nálad, vagy olyanokhoz, akik többet? Hasznodra válik ez? Motivál? Ha nem, hogy válhatna hasznodra?    

5. Képes voltál valaha áttörni bármilyen félelmeden? Hogy sikerült? Hogyan tudnád alkalmazni ezt a nyelvtanulásban?

6. Milyen dolgokban vagy igazán jó? Mik az erős oldalaid? Miben volt eddig a legtöbb sikerélményed az életedben? Hogyan tudnád felhasználni ezeket a nyelvtanulásban?

7.  Milyen gyakran kapod magad azon, hogy elégedetlenkedsz? Milyen hatással van ez a motivációdra, a nyelvtanulásra? Hoz ez eredményeket számodra? Mit fogsz tenni legközelebb, amikor elégedetlenkednél?

8. Mennyire vagy képes észrevenni magad körül a jó dolgokat, a haladást? Milyen gyakran vagy hálás mindazért, amit megtanultál, amit elértél, és amid van? Miért lehetnél hálás a nyelvtanulás tekintetében?

 

Ha épp jó pillanatban kaptalak el, akkor talán már a kérdések olvasásakor is volt egy-két felismerésed.

De vigyázz! Csak a válaszok segítenek, a kérdések önmagukban nem.

Rengetegszer látom angol nyelvtanulókon azokat a tüneteket, amelyek ránk, magyarokra sokkal inkább jellemzők, mint más nációkra: irreálisan magas elvárások, fejlődést és tanulást akadályozó, túlzott tökéletességre való törekvés, a hibákra és kudarcélményekre való koncentrálás, az erősségek bagatellizálása, a sikerélmények szinte azonnali elfelejtése.

Te NE ess bele ezekbe a csapdákba!

Találj egy szabad fél órát arra, hogy megválaszold magadnak a fenti kérdéseket, és hogy előrelépj a megoldások irányába!

 

 

Kérlek, nyomd meg a "Tetszik" gombot, és SEGÍTS terjeszteni ezt a tudást!

És ha szerinted a Google-nak is tudnia kellene róla, nyomj egyet a +1 gombra is!

4 egyszerű lépés a tipikus nyelvtani hibáid kijavítására

$
0
0

 

 

Az angol nyelvtani hibáid korrigálásaVan egy egyszerű módszer arra, hogyan kerüld ki a jövőben azokat a hibákat, amelyeket az angolban elkövetsz.

Elég hozzá egy szabad óra a hétvégén. Ráadásul tanári segítség nélkül is menni fog! (Sőt, igazából tanári segítség nélkül hatékonyabb, majd meglátod, miért!)

A technika lényege: tudatosítod magadban a tipikus hibáid, és ezzel korrigálod őket.

Jó hír, hogy ezek a hibák nemcsak írásban korrigálódnak majd, de beszédben is hajlamosabb leszel elkerülni őket!
 

Kész vagy? Íme, a 4 lépés!

 

4 egyszerű lépés a hibák korrigálására

 

1. Első lépésben írj egy rövid fogalmazást angolul (vagy, ha vedd elő egy régi irományod, ha időhiányban vagy)! Elég 15-20 rövid mondat. Ne díszítgesd kevéssé ismert angol nyelvtani szerkezetekkel, vagy szókinccsel! Használd azt, amit tudsz!

2. Következő lépésben írd le külön az egyes mondatokat, és vegyél elő színes kihúzófilceket! (Persze, ha te már a digitális korban tudsz csak élni, mindezt Wordben is megcselekedheted.)

3. A harmadik lépésben emeld ki színnel az igéket és a hozzájuk tartozó segédigéket minden mondatban! (Pl. will go, should have been, is, wouldn't leave) És most tedd fel magadnak a következő kérdéseket:

  • Az idők használata következetes? A helyes igeidőt használom itt? Nem ugrok hirtelen más időbe a mondaton/sztorin belül indokolatlanul?
  • Az ige megfelelő formájú? A nyelvtani szerkezetnek megfelelően használom? Nem maradt le az „s” a végéről?
  • Az igéhez a megfelelő prepozíciót használom? (to, with, by, for, stb.)

Sok kérdésed lehet magadhoz, de ezek a legfontosabbak. A megválaszolásukhoz fellapozhatsz egy kézikönyvet, ha akarsz (Pl. Dohár Péter: Kis angol nyelvtan), de ez sem fontos. TE írtad, vagyis nagy valószínűséggel a tudásodat nem haladja meg az, amit a papíron látsz. A lényeg: TE javítsd a SAJÁT munkádat!

4. Az utolsó lépésben pedig emeld ki azokat, akikről beszélsz, akikre az igék vonatkoznak – vagyis a főneveket, a névelőket, és a személyes névmásokat. (Jane, my father, weeks, yours, a friend of mine, the weather, stb.) És most a következőket kérdezd meg magadtól:

  • A főnévhez megfelelő névelőt használtam? Vagy egyáltalán nem kellene hozzá névelő?
  • Megfelelő a főnév neme? (Hímnem, nőnem, élő, élettelen?)
  • Az egyes szám, többes szám használata következetes, a szöveg értelmének megfelelő?

 

Ennyivel a főbb hibákat máris korrigáltuk, sok hibád már nem maradhatott benne.

A technika lényegét már biztosan látod: (1) ÖNÁLLÓAN felfedezed a hibát, (2) ÖNÁLLÓAN tudatosítod magadban, elgondolkodsz rajta, (3) ÖNÁLLÓAN kijavítod, és ezzel hosszú távra korrigálod.

És hogy miért kell önállóan? Miért mondtam, hogy még jobb is, ha nincs tanári segítség ehhez?

Mert bár a tanár szépen rá tud vezetni Téged a hibákra, így valójában ő fedezte fel őket, és nem Te! Így pont azok a lépések esnek ki, amelyek a korrigálás feltételei lennének! Plusz: az sem jó, ha túlságosan hozzászoksz a segítséghez, vagy a mások tudására való támaszkodáshoz.

És egy fontos tanácsom van még a végére!

 

Jack Sparrow szelleme angolt tanít

Jack Sparrow kapitány szelleme

 

Érezd át, hogy ennek nincs igazi tétje! Nem vesztesz pontot, mint a nyelvvizsgán, nem értékeli (le) senki a munkádat!

A lényeg a „kincskereső hozzáállás”! Legyél vérbeli kalóz, aki az elásott kincset keresi! Hassa át az egészet a keresés, a kutatómunka izgalma! És némi humorérzék sem árt! Mint mindig, amikor a saját hibáidban turkálsz könyékig. :)

Záró tipp: lehet, hogy ezt egy baráttal jobb kedvvel meg tudod csinálni! Úgy, hogy ő is ír egy sajátot, és te is, és együtt korrigáljátok a hibáitokat! Persze semmiképp sem egymásét javítsátok, annak nincs semmi értelme!

Mindenki nevessen csak saját magán! :)

 

 

 

Kérlek, nyomd meg a "Tetszik" gombot, és SEGÍTS terjeszteni ezt a technikát!

És ha szerinted a Google-nak is tudnia kellene róla, nyomj egyet a +1 gombra is!

Miért olyan nehéz a nyelvtanulás?

$
0
0

 

Alázat az angol nyelvtanulásban

Tudtad, hogy a  tanuláshoz egy kicsit "tudathasadt" állapot kell?

Egyrészt, a tanuláshoz kell egy adag alázat. Ha ez nincs meg, akkor akadályt gördítesz a tanulás útjába.

Az "én ezt már tudom", vagy a "nekem ebben nincs semmi új" a legnagyobb akadály – ha ezzel állsz neki valaminek, akkor garantáltan nem fogod meglátni a megoldásokat! Mert megvakítod magad.

De nem ez a legrosszabb!

Mert a túlzott alázat ennél sokkal nagyobb akadály! Falakat emel a tanulás tárgya és közted. És ez a probléma ráadásul gyakoribb is nálunk, magyar felnőtteknél.

Hiányzik a merészség, a kezdeményezőkészség, a komfortzónából való kilépés hajlandósága, a kockázatvállalási hajlandóság, amivel nekiugrasz az ismeretlennek – gondolkodás nélkül, bátran és a képességeidbe vetett szilárd hittel.

Ha ezek hiányoznak, ott toporogsz majd a tanulási holtpontnál, és képtelen leszel túllépni azt. Úgy érzed, az erőfeszítéseidnek elmarad a jutalma, és szép lassan egyszerűen abbahagyod a küzdelmet.

Ha TE is így érzel épp most, akkor figyelmedbe ajánlom a mondást: az emberi nagyság legnagyobb ellensége a komfortzóna!

 

Komfortzóna elhagyása és a nyelvtanulás

 

Jó, ha tudod: minden, amira valaha is vágytál, ott van pont egy lépéssel a komfortzónádon kívül!

 

 

 

Kérlek, nyomd meg a "Tetszik" gombot, és segíts terjeszteni ezt a tudást!

És ha szerinted a Google-nak is illene tudnia róla, nyomj egyet a +1 gombra is!
 

Így találj angol beszélgetőpartnert otthonról 3 perc alatt!

$
0
0

 

Beszélj angolulNyelvet tanulni szórakoztató dolog, ám soha nem szabad elfelejteni a lényeget: arra akarjuk használni, hogy más emberekkel kommunikáljunk.

Ha otthon görnyedsz a könyv fölött, és magolod a szavakat, attól még nem fogsz folyékonyan beszélni angolul!  

A megoldás a gyakorlás.

Na de hogyan?

"Nem ismerek anyanyelvűeket"
"Nincs pénzem nyelvtanárra",
"Nem merek megszólalni, mert félek, hogy leégek".
 

Hogyan lehet ezeket megkerülni, és a lehető leggyorsabban a legtöbbet gyakorolni angolul?

Persze, az internet sok lehetőséget ad, de olyan nyelvcserepartnert találni, akivel 2 perc után nem merül ki a beszélgetés az egymás hobbijai iránt való érdeklődésben – nos, nehéz.

Nem így a Verblinggel!

A használata egyszerű. Regisztrálni három másodpercig tart. Be kell jelölni, hogy milyen nyelvet beszélsz, milyen nyelvet akarsz gyakorolni, és rányomni a marha nagy "Find Partner" gombra.

A rendszer pedig véletlenszerűen kerít neked valakit, az általad tanult nyelven beszél, és a te anyanyelveden akar gyakorolni.

 

Verbling partnerkereső

 

Általában pár perc után talál is neked valakit – 5 percet beszélgettek az egyik nyelven, majd csere és 5 percet a másikon. Ha szimpatikus volt, folytathatjátok a társalgást, ha nem, akkor a rendszer kerít neked valaki mást. Öt percet bárkivel el tudsz beszélgetni, nem?

 

A verbling zseniális húzása, hogy több dolgot old meg egyszerre:

- A lakásból sem kell kimozdulni érte, csak netkapcsolatra van szükség.

- Az öt perces trécselési idő alatt nincs idő megunni a partnert.

- Nincs stressz, hogy beégsz: egy ismeretlennél mit számít, akivel lehet, hogy soha többet nem beszélsz? Ha pedig mégis bepánikolsz, azonnal be tudod zárni az ablakot. Kész, probléma letudva!

Most, hogy a 21. század már így a szánkba tolja a lehetőséget, igen erősen kell gondolkozni a kifogáson, hogy miért NEM akarsz gyakorolni.

Mert a nyelvtudás két dologból tevődik össze: a tanulásból ÉS a gyakorlásból. És ez utóbbi nélkül csak félig sikeres a mutatvány.

Készen állsz arra, hogy beszélj MOST azonnal 5 percet angolul?

Ha igen, akkor irány a Verbling. Ha nem, akkor meg éppen azért irány a Verbling! Hajrá! :)

 

 

Kőrösi Bálint Öt év öt nyelvA bejegyzés szerzője: Kőrösi Bálint, az Öt év – öt nyelv népszerű nyelvtanulási blog írója és nyelvhackere, aki a különböző tanulási technikákról és egyéb nyelvtanulási szemfényvesztésekről ír.

Ha érdekel, hogy hogyan tanulhatsz gyorsabban és hatékonyabban, keresd fel Bálint blogját!

 

 

Kérlek, nyomd meg a "Tetszik" gombot, és segíts terjeszteni ezt a tudást!

És ha szerinted a Google-nak is tudnia kellene erről, nyomj egyet a +1 gombra is!

Az élet napos oldala

$
0
0

 

Utazás haza New YorkbólMost hétvégén épp utazós sztorikon nevetgéltünk, és ez dobogós helyet kapott.

Gondoltam, megosztom, és felvidítalak!

Hiszen a humor az élet napos oldala.

Nem sokkal 2001. szeptember 11-e után utaznék éppen haza New Yorkból. Mondanom sem kell, a reptéren minden biztonságért felelős ember idegei a pattanásig feszültek.

Még újak a szabályok: az utasoknak gőzük sincs, miért kell levenni a cipőt, miért nem vihetnek nagy kiszerelésben parfümöt és kontaktlencse folyadékot, és miért szedik el tőlük a manikűrkészletük jól bevált kisollóit.

Épp sétálnék át a kapun biztos tudatában saját jelentéktelenségemnek, amikor elém áll egy kövér biztonságis, és egyenesen előre kinyújtott karjával meglehetősen határozottan eltol a táskámtól. Amilyen messzire csak lehet.

Eltöprengtem. Vajon ki tehetett bombát a táskámba, és mikor? Mert csak attól akarhat megvédeni a jóember. Összenéz a monitornál ülőkkel, majd nekem szegezi a kérdést: „Fegyver van a táskában?”

Határozottan, intelligensen és választékos angolsággal válaszoltam: „….öööööööööööööö, nem hiszem.”

Jó pár percbe került, és a fehérneműim darabonként való átpakolásába (én, közben: "de jó, hogy pont újakat vettem!!!"), mire felderítette: az enyhén pisztolytáska alakú fekete bőr tokban egy méretes szárazbélyegző lapul. A tekintetéből világosan látszott: előbb nézi ki belőlem, hogy terrorista vagyok, minthogy ilyenem lehetne. :D

Egész úton hazafelé ezen vigyorogtam. Úgy rémlik, 9 órás út volt. :)

Nincs is annál jobb, mint amikor csendben jót szórakozik az ember – a saját kárára.

(Jól látod, ez most nem a nyelvtanulásról szólt. Csak simán jó kedvem van, és gondoltam, Téged is felvidítalak! ;) )

 

 

Felderített? Mehet a "Tetszik" gomb!

És ha szerinted a Google is nevessen egyet, nyomj egyet a +1 gombra is!
 


A 120 éves almahámozó gép

$
0
0

 

Használd az angoltudásod!

A History Channel adja mostanában az Amerikai restaurálás című sorozatot.

Rick, a tulajdonos, a tej és csoki automatáktól a motorokon át a mérlegekig mindent felújít – csak régi legyen. Az egyik részben egy 120 éves almahámozó gépet hozott be valaki. De igazán nem is ez, hanem az indoka volt érdekes!

Elmondta: az unokái nem szeretik az almát, és azt reméli, hogy ha meglátják ezt az érdekes, régi gépet munka közben, akkor meg szeretnék kóstolni majd a „végeredményt”. Az ötlet jónak bizonyult.

A film záró jelenetében egy csapat gyerek nyújtja a kezét magasra, és kiabálja: „Nekem is! Én is kérek!” Hirtelen mindenki almát akart enni.

Hiszed vagy sem, pontosan erre van Neked is szükséged!

Mert ez az egész kísértetiesen hasonlít ahhoz, amikor elkezdjük használni az angoltudásunkat - legyen bármilyen limitált is. Amikor először látod a nyelvtudásod működésben, és élvezed a hasznát, hirtelen lelkes leszel, és többet akarsz belőle. És ez még akkor is igaz lesz, ha nem szereted az almát. Vagyis az angolt. :)

Úgyhogy, kérlek, mielőbb lépj ki a komfortzónádból, és használd azt a verejtékes munkával megszerzett angolt!

 

 

Kérlek, nyomd meg a "Tetszik" gombot, és terjeszd a bátorítást! :)

És ha szerinted a Google-nak is tudnia kellene erről, nyomj egyet a +1 gombra is.

Mondd el a saját szavaiddal!

$
0
0

 

Mondd el a saját szavaiddal angolul!

Szoktál olyat játszani, hogy "mondd el angolul a saját szavaiddal, hogy mit jelent"?

Szóbeli nyelvvizsgára készültünk anno ezzel a feladattal: az óra elején mindig volt egy 3-4 perces blokk, amikor angol kifejezéseket határoztunk meg. Azokat, amelyek az előző órán szerepeltek – vagyis kicsit kikérdezés szerepe is volt.

Úgy érzem, minden létező kifogást hallottam már azzal kapcsolatban, miért nem megy valaminek a meghatározása. Vért izzadtak ugyanis a tanítványaim ezzel.

Nem sokkal később viszont olyan rutint szereztek benne, hogy kifejezetten elsőnek kérték a feladatot, mert szerették sikerélménnyel kezdeni az órát. És a saját bevallásuk szerint is sokat segített a szóbeli angol nyelvvizsgán: könnyebben vágták ki magukat minden szituációból, és abban is segített, hogy elkezdjenek angolul gondolkodni. Szóval, megéri művészi szintre fejleszteni magad ebben! :)

Azért tűnik olyan nehéznek, mert előtte magyarul próbáljuk a jelentését megfogalmazni magunkban, majd azt fordítanánk le angolra. És nyelvtanulóként egy limitált angol szókinccsel dolgozunk, vagyis nem lesz egyszerű. Valahogy mindig van benne egy olyan szó, aminek a jelentését nem tudjuk. És a legrosszabb dolog, amit tehetsz, hogy ilyenkor előveszed a szótárat…

 

Miért jó ez?

 

Mert építi azt a készséged, hogy képes legyél "megkerülni" olyan szókincs és nyelvtani elemeket, amelyeket még nem tudsz angolul, és helyettük (néha nem tökéletes) szinonímákat használni, egyszerűsíteni, vagy épp újra nekifutni másképp. Plusz: leszoktat a nyelvhasználatot erősen akadályozó, "beteges" tökéletességre törekvésről is.

Ritka hasznos dolog ám ez, nemcsak az angol nyelvvizsgán, hanem azon kívül, az életben is!

Egy tipp: ha nem tudod általánosságban megfogalmazni egy angol szó vagy kifejezés jelentését, mondj egy konkrét esetet vagy példát rá! Akár egy történetet, ami megesett veled, egy filmet, amit láttál, vagy egy könyvet, amit olvastál!

Facebook profilunkra feltettem egy ilyen feladatot, egy szenzációs videóval segítségképpen. Nézd meg itt!

 

Egy kis gyakorlás

 

A Vital angol tanulókártyák tökéletesek ehhez a játékhoz. De ha nincs meg, próbálkozz ezekkel:

turn the page (= lapozni)

press the button (=megnyomni egy gombot)

travel around the world (=az egész világot beutazni)

set the house on fire (=felgyújtani a házat)

Persze, dolgozhatsz egyszerű angol szavakkal is! De ha már velem vagy egy ideje, tudod: ellenzem a puszta szavak tanulását. A kész kifejezésekkel jobban jár minden angol nyelvtanuló! :)

 

 

 

Kérlek, nyomd meg a "Tetszik" gombot, és segíts terjeszteni ezt a tudást!

És ha szerinted a Google-nak is tudnia kellene róla, nyomj egyet a +1 gombra is!

 

Képes-állatos-vicces angolleckék

$
0
0

 

Állatbolond vagy?

Tanulj animált képek segítségével állatos szókincselemeket! Vannak köztük egyszerűbbek, bonyolultabbak, viccesek, hihetetlenek és érdekesek. Mindenesetre nemcsak nézegetni jó, tanulsz is majd velük! 

Ja, és mielőtt azt gondolnád, hogy ez gyerekes dolog, biztosíthatlak: felnőtteknél a képek ugyanúgy erősen kötik az angol szókincset!

 

Íme, a legegyszerűbb, amit találtam: az elefántok nem tudnak ugrani.

 

Az elefántok nem tudnak ugrani.

 

De azt is megtudhatod, hogy a zsiráfoknak van egy különleges képessége:

A zsiráfoknak hosszú a nyelve.

 

És itt egy egészen viccesre sikerült képe: ha eddig nem tudtad volna, a kutyusok máshogy csóválják a farkukat ha vidámak, és máshogy, ha szomorúak. :)

 

A kutyák balra vagy jobbra csóválják a farkukat

 

De persze megtudhatod azt is, hogy a jegesmedvék milyen nemzetiségű rokontól származnak, és hogy a nyuszi milyen fura dolgot tesz, és azt is, hogy a vizilovak mit használnak napkrémként. Itt találod meg a The Qi Zoo oldalát, nézz rá!

 

Az ajánlást Lacitól kaptuk a Facebook profilunkon – ugye, jár neki egy nagy köszönet érte? :)
 

 

 

Nyomd meg a "Tetszik" gombot, és mutasd meg a barátaidnak is!

És ha szerinted a Google-nak is tudnia kellene rólunk, nyomj egyet a +1 gombra is!

3 érdekes weboldal angol nyelvtanuláshoz

$
0
0

 

Képek, zene, utazás - tanulj így angolt!

 

Képek, zene, utazás.

Igazán élvezetes módjai a nyelvtanulásnak, nem?

Ezért válogattam Neked össze egy rendhagyó ajánlót, valami mást, mint a tipikus angolos-nyelvtanuló weboldalak ajánlata.

Tedd el őket magadnak és add tovább!

 

1. Szeretnéd körbeutazni a Földet? Érdekel, milyenek mások mindennapjai a nagyvilágban?

A Worldstories.org színes, érdekes történeteket mesél Neked a nagyvilágból. Letöltheted őket pdf-ben, meghallgathatod mp3-ban – és persze egyszerre olvashatod és hallgathatod is őket, hogy a füled ráálljon az angol nyelvre! :)

Gyerekek írták őket, vagyis nem bonyolult a nyelvezetük – de felnőtteknek is érdekes olvasnivalók. Néhol komoly, néhol vicces – mint maga az élet. Szeretni fogod!

 

2. Észrevetted már, hogy ha egy kép felkelti a figyelmed, akkor hajlamosabb vagy kibogarászni az angol szöveget, ami róla szól?

A Nopue.com 35 olyan fotót mutat Neked, amely mögött egy-egy sztori rejlik. Bogarássz! És ha átnézted, folytasd a Buzzfeed.com oldalával, ahol további 30 olyan fotót találsz, amely egy-egy nagy sztorit rejt.

 

3. Érdekelne egy ingyenes kis program, amivel mp3 számokhoz dalszöveget menthetsz el?

Hallgasd a kedvenceid, és közben olvasd a dalok szövegét angolul! A Crintsoft.com érintőképernyős mobilon is megjeleníthető, számos audio lejátszóval (Winamp, VLC, Win Media Player, stb.) kompatibilis. Saját adatbázisából tölti le a felhasználók által feltöltött, idő-szinkronizált dalszövegeket, de a beépített szerkesztővel saját magad is készíthetsz vagy módosítsz szövegeket. A próbaverzióban nincs időkorlát, így lesz ingyenes. Tedd el magadnak!

 

A fenti ajánlatokat Facebook profilunkról válogattam össze.

A fő tanulság: válaszd bátran a nyelvtanulás és a nyelvgyakorlás rendhagyóbb formáit! Törd meg a rutint, és a nyelvtudásod hálás lesz érte!

 

 

Nyomd meg a "Tetszik" gombot, és mutasd meg ezeket a barátaidnak is!

És ha szerinted a Google-nak is tudnia kellene róluk, nyomj egyet a +1 gombra is!
 

Így fuss el a mindennapok problémái elől

$
0
0

 

Fuss el a mindennapok elől!

Észrevetted, hogy a mindennapok problémái sokszor felülírják a legjobb szándékaid is?

Tudod jól, hogy fontos számodra az angol nyelvtudás, és teljesen tisztában vagy azzal is, hogy a céljaid eléréséhez is feltétlenül szükséges lesz az angol. Mégis, valahogy mindig közbejön valami.

Egy érzelmi mélypont, egy fontos munka, egy csőtörés, egy segítségre szoruló barát, a tavaszi munkák a kertben, egy elhúzódó betegség, vagy épp egy izgalmas hobbi, amibe belehabarodsz…

És ezen a ponton abbahagyod az angol nyelvtanulást. Majd újrakezded egy alacsonyabb szintről, de mielőtt továbbjutnál megint közbejön valami…és azt veszed észre, hogy sok éve egy helyben topogsz.

Erre mutatok most orvosságot, egy okos, már bevált megoldást.

Egy kis ízelítőt a Nulladik angolóra 2.0 „Kimaradt nyelvtanulási tippek” bónusz mellékletéből.

 

A rutinos nyelvtanulók titka

 

Ezt a trükköt olyan gyakorló nyelvtanulóktól lestem el, akik maguk is elfoglalt, rohanó felnőttek.

Íme: a nyelvtanulást hosszú távra tervezik ugyan, DE az egyes tanulási periódusokat rövidtávra – mert így betarthatóbb, és motiválóbb. Várj, mindjárt mutatom, hogyan csináld pontosan! De előbb egy pozitív példa.

Tipp: tudod, ki az, aki ebben nagyon jó? Kövesd bátran Bálint blogját, az Öt év öt nyelv projektet! Egy példa: Bálint nemrég kijelölt három hónapot, amikor a német nyelvtudását felturbózta. És a végén elutazott Németországba pár napra, ahol rákényszerült arra, hogy a felturbózott tudást használja. Hasonlóképp tervezz te is, még ha nem is mész külföldre!

 

Hogy csináld munka és család mellett?

Íme, néhány példa a jól kitűzött, reális és megvalósítható tervekre:

 

Ez is!A következő 6 hétben átnézem az eddig megtanult angol nyelvtant úgy, hogy nehézségi szinttől főggően napi 1-3 nyelvtani szerkezetet ismétlek sok-sok saját magam alkotott angol példamondattal (reggel 10-12 perc, este 10-12 perc, ebéd előtt/után pár perc)

Ez is!A következő hónapban napi 3 rövid, de számomra nagyon hasznos angol mondatot fogok megtanulni – például a fenti időbeosztással.

Ez is!A következő három hónapban 6 alkalommal beszélgetek 2-3 órát egy anyanyelvi tanárral, és minden hétvégén interneten chatelek egy külföldi levelezőtárssal.

Tipp: conversationexchange.com – ingyenes, és 36 találatot hozott ki olyanokra, akik angolul beszélnek, és magyarul tanulnának. Elég lesz? :)

 

Figyeled?

A titok, hogy mindegyik viszonylag rövid távú, vagyis betartható, de ha végeztél, és van kedved hozzá, nekifoghatsz egy újabb ciklusnak. Egy rövid távú elkötelezettség pedig sokkal motiválóbb. Ráadásul hamarabb ad sikerélményt, ami pedig a kitartás záloga.

És a legfontosabb: mindegyiknek KONKRÉT célja van! A cél NEM egy olyan ködös, megfoghatatlan koncepció, hogy „most elkezdek angolt tanulni”. Ezeknek megvan mind a 4 szükséges "testrésze": eleje, vége, célja és eredménye.

Ez a 12-es nyelvtanulási tipp a 25-ből – és szerintem a többi is ennyire jó. Akárhogy is, ezt a tippet fogadd meg! Mert öt olyan gyakorló nyelvtanulót (nyelvtudót) is ismerek, akik rendszeresen így tanulnak, ráadásul 3-9 nyelvet is.

 

Mert azoktól érdemes tanulni, akik már csúcsra járatták a hatékonyságukat, nem?

 

 

Kérlek, nyomd meg a "Tetszik" gombot, és segíts terjeszteni ezt a tudást!

És ha szerinted a Google-nak is illene tudnia róla, nyomj egyet a +1 gombra is!

Kosztolányi Dezső tanácsai nyelvtanulóknak

$
0
0

 

Van Kosztolányinak egy zseniális cikke "Egy és más az írásról" címmel.

A cikk 1932-ben jelent meg a Pesti Hírlapban, és mély tanulságokat hordoz minden nyelvtanuló számára. Ha jól olvasod, tanácsokat ad Neked azzal kapcsolatban, mit tanulj és hogyan használd a nyelvet – szóban és írásban egyaránt.

Mellesleg: élvezetes írás is! Íme:

 

Kosztolányi Dezső az írásról

"Hidd el, nincs nagyobb művészet a törlésnél. Én, ha tőlem függne, az iskolában ezt előbb tanítanám, mint a fogalmazást. Végtére az alkotás is ezzel kezdődik. Elhagyunk valamit, ezer millió dolgot, melyet mellékesnek tartunk, és kiemelünk valamit, egyetlenegy dolgot, melyet fontosnak tartunk. Aki tudja, hogy mit ne mondjon, az már félig-meddig tudja, hogy mit mondjon.  

Tanítványaimmal először is szöveget olvastatnék. Versenyre szólítanám őket, hogy bírálgassák, dúlják föl, marcangolják szét. Díjakat tűznék ki azoknak, akik az értelem és érzés kára nélkül ki tudnak belőle hagyni. Nem azt jutalmaznám, aki egy tetszetős jelzőt talál ki, vagy egy kerek mondatot hoz össze, hanem azt, aki kigyomlál egy henye jelzőt, egy sületlen mondatot.  

Amint így szóról szóra, mondatról mondatra haladnánk és irtanók a körülöttünk sötétedő gazt, egyre világosodnék a tájék. … Nem a szavak megbecsülésére oktatnám tanítványaimat elsősorban. Azokból úgyis untig elég van. Arra oktatnám őket, hogy vessék meg az üres és hamis szavakat, mert később csak így becsülhetik azokat a szavakat, melyekben tartalom és igazság van.  

Megmagyaráznám nekik, hogy mindig úgy kell írniok, mintha nem volna idejük, torkukon volna a kés, és haláluk előtt csak pár pillanatot kapnának, hogy valljanak legbensőbb titkukról. … mintha minden egyes szavukért borsos díjtételt fizetnének, akár a sürgönyzők. … 

Eleinte nehéz, fájdalmas megcsonkítani önmagunkat. Sajnálod minden sorodat, melyet papírra vetettél. Amikor törölni akarsz, úgy érzed, hogy tulajdon kezedet, ujjadat kell levágnod. De tévedsz. Nem a kezed az, nem is az ujjad. Csak a zöld, piszkos körmöd. Vágd is le. Nem kár érte.  

Gyakorlatul azt tanácsolom, hogy kezdd másokon. Végy elő írókat, nagyokat és kicsinyeket egyaránt, és olvasd őket, irónnal kezedben. … Ritkítsd a szöveget, s ámulva eszmélsz arra, hogy ez mindegyiknek csak használ: a mi jó volt, kitűnő lesz, ami rossz volt, legalábbis tűrhető." (Pesti Hírlap, 1932. november 27.)

 

A cikket kicsit meghúztam, bocsánat. De úgy érzem, az író helyeselné. :)

És akkor már le is fordítom Neked a nyelvtanulás nyelvére röviden, tömören, 5 tanácsban.

 

5 tanács angol nyelvtanulóknak Kosztolányi nyomán

 

1. Ha legközelebb egy hosszú, bonyolult és nagyképű angol szóval találkozol, fordíts neki hátat! Az egyszerűbb és rövidebb szavakkal mindig jobban megértenek!

2. Ha legközelebb olyan szót akar veled egy tananyag megtaníttatni, amire neked semmi szükséged nem lesz a mindennapokban, hagyd ott! Ezt az egyet bátran halogathatod!

3. Ha legközelebb azon töprengsz, van-e jobb szó arra, amit ki akarsz fejezni, hagyd abba! Jó lesz az a szó is, ami épp kéznél van!

4. Ha legközelebb azon kapod magad, hogy magadban díszítgetsz egy angol mondatot, mielőtt kimondanád, inkább harapd le a nyelved!

5. És ha legközelebb úgy érzed, túl rövidek az angol mondataid, ünnepelj! :)
 

Egyelőre a feladat: a nyelvtanulás! Nyelvészkedni ráérsz később is, nem?

 

 

 

Kérlek, nyomd meg a "Tetszik" gombot, és segíts terjeszteni ezt a tudást!

És ha szerinted a Google-nak is tudnia illene róla, nyomj egyet a +1 gombra is!
 

Az angol nyelvtanulás 4 fázisa – te hol tartasz épp?

$
0
0

 

Az angol nyelvtanulás 4 fázisa

Tudtad, hogy nyelvtanulóként vannak fázisok, amelyeken biztosan át fogsz menni?

Ezekre azért nagyon fontos felkészülni, mert az egyes fázisok átlépése elveheti az önbizalmad, és elhitetheti veled, hogy az eddigi erőfeszítéseid hiábavalók voltak.

Pedig épp ellenkezőleg! Épp akkor kaptad meg a jutalmadat az addigi szorgalmas tanulásért. :)

Itt most gyakorló, hús-vér nyelvtanulók tapasztalatait mutatom meg Neked, akik már igazi pillangókká váltak, és átmentek mind a 4 fázison.

Tehát, öveket bekötni (buckle up!), mert a következő 4 fázisra kell felkészülnöd.

 

1. A kezdeti bukdácsolás fázisa

Alapvető angol mondatokat képes vagy összerakni, az alapvető kommunikálni valódat megfogalmazni (éhes vagyok, fáradt vagyok, menj boltba, tiéd ez a kocsi?), de alig értesz valamit abból, amit neked mondanak. Úgy érzed, az angol nyelv kínai.

Ha le van írva, ki tudsz belőle venni dolgokat, de ezen a szinten még azokba a mondatokba is képes vagy belekavarodni, amelyekből minden szót értesz. Türelmetlenné tesz a sok homályos pont, kivétel, szabály és bizonytalanság.

 

2. Az egy helyben topogás fázisa

Úgy érzed, sokkal többet értesz, mint amit el tudsz mondani. Ezen a szinten lehet, hogy követni tudsz egy beszélgetést, de nehéz lesz bekapcsolódni, mert már két-három gondolattal arrébb jár a társaság, mire te megfogalmazol egy mondatot. Ha kérdez valaki tőled valamit, akkor kínos gondossággal szeretnéd megfogalmazni a válaszod. És amikor nem olyan, mint amilyennek szerinted lennie kellene (márpedig ezen a szinten ez általában így van), akkor ostorozod magadat. Még akkor is, ha egyébként megértették.

Azt érzed, hogy hiába tanultál és tudsz olyan sok dolgot, ez a gyakorlatban nem sokat ér. És az a tény, hogy ezen a szinten az írott szövegekkel már elboldogulsz, csak még rátesz a lapáttal a frusztrációdra.

 

3. A koncentráció-igényes fordítgatás fázisa

A következő szinten már be tudsz kapcsolódni egy beszélgetésbe, de ez még erős mentális koncentrációt igényel. Például észrevehető, hogy fáradtan kevésbé brillírozol az angolban. Ezen a szinten már lesznek olyan kifejezések, amelyek ösztönösen, gondolkodás nélkül jönnek, de a mondanivalód zömét még gondosan, időigényes módon kell megfogalmaznod – úgy, hogy magyarról fordítod angolra.

Ezen a szinten különösen türelmetlenné tesz az a tény, hogy a bonyolultabb nyelvtani szerkezeteket még mindig elemenként rakod össze. Nem érted, ha egyes dolgok már ösztönösen, automatikusan és fordítgatás nélkül jönnek elő, a többiek miért nem…

Sokan örökre megrekednek ebben a fázisban – főként ambició-hiányban. De végül is elég jól el lehet boldogulni ezen a szinten is…

 

4. A profi nyelvhasználó

A negyedik szintről sokat nem kell írnom: ez mindenki álma. Amikor már nem gondolkodsz azon, hogyan is mondasz valamit, csak azon, mit szeretnél mondani. Ezen a szinten a gondolatok már angolul fogalmazódnak meg. Itt egyeseknek már nehézzé, bonyolulttá válik a fordítás is, mert ezek az agyi pályák kevésbé használatosak. Itt vagy angolul fogalmazol meg valamit, vagy magyarul. A két nyelv különválik, és Te is kicsit különböző személyiséggé válsz, amikor angolul beszélsz, és amikor a magyar nyelvet használod.

Azt, hogy mire koncentrálj az egyes szinteken, május 8-ig még megtalálod a Nulladik angolóra kimaradt tanulási tippjeiben. Ez a blogbejegyzés csak egy részlet volt belőle, mint ahogy a mindennapok problémái előli elfutás tippje is.

A lényeg: készülj fel, hogy az egyes szintlépések után egy minőségében más akadályba ütközöl ahelyett, hogy varázsütésre megszűnne minden problémád. Azt hisszük, azt várjuk, hogy a fejlődés lineáris. De ez nem így működik.

Egyszerűen csak más típusú problémákba ütközünk, amit másképp kell kezelni.

Te amúgy melyik szinten vagy?

 

 

Kérlek, nyomd meg a "Tetszik" gombot, ha segített a blogbejegyzés!

És ha szerinted a Google-nak is illene tudnie erről, nyomj egyet a +1 gombra is!


Kutyaként viselkedsz, amikor angolul beszélsz?

$
0
0

 

Kutyaként viselkedsz amikor angolul beszélsz?Gyakran sétálgatunk Sziszivel, a német juhász kutyusommal a Sió melletti töltésen.

És mivel számára a mellette húzódó erdő sokkal érdekesebb, gyakran kér engedélyt, hogy bemehessen. Főleg, ha vaddisznót, őzet, rókát vagy épp nyulat érez.

És tudod, mi a fura?

Amikor a kutya be akar menni az erdőbe egy szag után, megáll, és rám néz. Ha reklamálok, kint marad. Ha nem, már szalad is befelé. Tulajdonképpen engedélyt kér tőlem.

Vajon te is ilyen vagy?

Te is hozzászoktál ahhoz, hogy javítgatnak? Mert ha igen, hajlamos leszel valós szituációban is megállni, ránézni a beszélgetőtársadra, és várni a bátorító bólintást, vagy épp a javítást. Csakhogy e helyett a partnered azt fogja hinni, hogy ennyit akartál mondani, és kész. Most rajta a sor, hogy reagáljon. Még rosszabb: ez a gyerekes beidegződés elkísér az angol nyelvvizsgára is!

Nemrég készítettem interjút egy tapasztalt nyelvvizsgáztatóval. Elmondta, gyakran előfordul, hogy a vizsgázó kimond egy mondatot, majd megáll, és ránéz. Várja a javítást, vagy a helyeslést. Lényegében úgy kezeli a vizsgáztatót, mint az angoltanárát. És ez sajnos nagyon nem veszi ki jól magát a pontjai tekintetében.

A tanácsom: ne engedd, hogy rászoktassanak erre a hibás módszerre! És legfőképpen: ne várd el senkitől, hogy javítgassanak!

Te csak beszélj szabadon, bátran angolul, bele a nagyvilágba! :)

 

 

 

Kérlek, segíts terjeszteni ezt a tudást, és nyomd meg a "Tetszik" gombot!

És ha szerinted a Google-nak is illene tudnia erről, nyomj egyet a +1 gombra is!

 

A boldog nyelvtanulás

$
0
0

Boldog nyelvtanuló

 

Szeretnénk úgy beszélni angolul, hogy bárki, aki hallja, felkapja a fejét.

Szeretnénk, ha egyáltalán nem kéne gondolkodni a mondat szerkezetén és a nyelvtani szabályokon, csak ott teremnének a szánkon automatikusan.

Szeretnénk, ha az angol szavak közül a megfelelő magától előfurakodna, mindegy, hogy épp atomfizika a téma, gyöngyfűzés, vagy esetleg egy olyan konyhai bigyóról van szó, aminek magyarul sem tudjuk biztosan a nevét.

Irreális elvárásaink vannak. Szorongunk, türelmetlenek vagyunk, és a nyelvtanulásban valahogy nem tudjuk elengedni magunkat.

Fehér holló a boldog nyelvtanuló. Ezért mostantól minden vevőnk megkapja a boldog nyelvtanuló krédóját, egy 10 pontos, állandó emlékeztetőt, szépen megszerkesztve, laminálva. A cél: a győzelem a türelmetlenség, a szorongás, az irreális elvárások felett.

De addig is, megtennéd, hogy tudatosítod magadban ezt a 3 dolgot?

 

1. Az új-játék érzés

Emlékszel arra, amikor gyerekként egy új játékot kaptál?

Legszívesebben elrohantál volna vele egy szupertitkos helyre, hogy csodálgasd és kiélvezd, ugye? Alig vártad, hogy végre elővehesd és foglalkozz vele! Na, ezt az érzést kéne újra leporolnod és elővenned!

Légy hálás minden egyes szókincs-elemért úgy, mintha egy új játékot kaptál volna! Ne légy türelmetlen! Talán úgy érzed, egy-egy angol kifejezés, egy-egy új angol mondat nem sokat számít, de ez nem igaz!

Íme, a nyelvtanulás legjobb híre egyetlen mondatban: egyetlen új angol kifejezés is szinte végtelen lehetőséget teremt, mert szinte végtelen számban kombinálhatod a már megtanultakkal. Ilyen a nyelv természete, és ezen az sem változtat, ha most még nem így érzed. :)

 

2.  A fehér foltok színeznek

Akárhogy is próbálkozol, nem fogsz tudni egy annyira kiegyensúlyozott szókincset szerezni, amivel MINDENT el tudsz mondani könnyedén.

Mindig lesznek fehér foltok, olyan területek, amelyekkel eddig nem foglalkoztál. Ne várj magadtól mindentudást! Gondolj arra, hogy a világ nagyon unalmassá válna, ha az összes titkát ismernéd. És vajon nem pont ezek a fehér foltok teszik igazán színessé és érdekessé az életet, a világot?

Plusz, megint egy jó hír: egy ügyes alapszókinccsel bármit képes vagy körülírni! És tudod, mit? Pont ugyanezt teszik az anyanyelvi beszélők is! Ja, és nem mellesleg, figyeld meg magad! Te is megteszed ezt napi szinten az anyanyelveden! Akkor idegen nyelven miért lenne tilos???

 

3. A múlandóság haszna

A jó emlékek tartsanak örökké, de a rosszat gyorsan felejtsük el, ugye? Hát, ez nem így működik. Sajnos, a legtöbbünk már tudja: felejtés nagyon értékes és kifejezetten hasznos adomány.

Fogadd el tehát a múlandóságot, és azt, hogy a memória sajátja a felejtés. Amit nem használsz, azt elfelejted, és kész. Vagyis: használd az angolt minél többször!

(Ahogy működik a memória: az erős érzelmek jobban megmaradnak, a halványak hamarabb eltűnnek. Ezért fontos erős érzelmeket, saját pozitív élményeket kötni minden nyelvi anyaghoz. De ha a felejtés mind az öt ellenszere kell, az Angol nyelvtanulási ötlettár 3. és 11. fejezetében megtalálod!)

 

Hát, ennyit kérek csak tőled: le a magaddal szembeni irreális elvárásokkal! Fogadd el a fehér foltjaidat, a felejtést, és főleg: éld át teljes szívvel az új-játék érzést!

És tudd: a boldogság nem veleszületett, vagy beépített tartozék, hanem egy múlandó állapot, amelynek a fenntartásáért küzdened kell.

Ja, és amúgy érdemes is. :)

 

 

Kérlek, nyomd meg a "Tetszik" gombot, és segíts terjeszteni ezt a tudást!

És ha szerinted a Google-nak is illene tudnia róla, nyomj egyet a +1 gombra is!

Angol érettségi megoldókulcs 2013 – egy fontos kiegészítés

$
0
0

 

Angol érettségi Ma felkaptam a fejem egy középiskolai tanár és az Oktatási Hivatal levélváltására.

Egy szakmai Facebook csoportban láttam, és azért kaptam fel a fejem rá, mert fontos információt közöl.

Várj, itt a lényeg: olyat, amit hivatalos csatornákon egyetlen javító tanár sem kap meg. Pedig az érettségi eredményét befolyásolhatja.

 

Az eredeti, Oktatási Hivatalnak írt levél így szólt:

 

Tisztelt Kollégák!

A korábbi évekhez hasonlóan, idén is találtunk olyan helyes megoldásokat a középszintű angol érettségi feladatsorokban, amelyeket a megoldókulcs nem tartalmaz. Nyilván, szinte a lehetetlenséggel határos egy feladat összeállításánál az összes lehetséges megoldásra előre gondolni – ám a makulátlan szakmaiság érdekében kérjük, hogy az alábbi megoldásokat is szíveskedjenek hivatalossá tenni. [...]

- Olvasott szöveg értése, task 2, 13-as item: "ZERO". A válasz értelmileg megegyezik a javítókulcsban szereplő megoldással. Az anyanyelvi beszélők számára természetesen hangzik, némi nyomatékosítást fejez ki a megoldókulcsban szereplő "no"-hoz képest.

- Nyelvhelyesség, task 2, 12-es item: "YOU". Mint általános alany tökéletesen egészíti ki a mondatot – a megoldókulcsban szereplő megoldással megegyező értelemben. [...]

Tisztelettel: Lénárt Marcell, középiskolai angoltanár

 

Idézet az Oktatási Hivatal válaszából (a teljes levelet ld. az első hozzászólásban):

Elismerik, hogy a fenti kettő megoldás IS helyes és elfogadható. DE….

…. (A bizottság nem javasolja a javítási-értékelési útmutató kiegészítését.) A javítási-értékelési útmutató csak a tartalmilag és nyelvileg helyes (ideális) megoldást tartalmazza.

 

Viszont sajnos, az is le van írva, hogy a tanárok elvileg csakis a megoldókulcsban lévő válaszokat fogadhatják el. Feloldhatatlan ellentmondásnak tűnik, nem?

Ráadásul van, ahol már a megoldókulcs szerint ki is javították, vagyis egyes diákok emiatt pontokat veszítettek.

 

Nem marad más: terjesszük egymás között, hogy bár a megoldókulcsban nincs benne, ez a két válasz is elfogadható.

Az Oktatási Hivatal szerint is.

Szólj TE is az iskoládban, gyereked iskolájában az angoltanárnak!

 

 

 

Kérlek, nyomd meg a "Tetszik" gombot, és terjeszd!

És ha szerinted a Google-nak is illene tudnia róla, nyomj egyet a +1 gombra is!
 

10 döntés, amit nem te hozol meg, hanem az egód

$
0
0

 

Egó az angol nyelvtanulásban

 

Hadd mutassam be neked az angol nyelvvel való kapcsolatod megrontóját, és a vég nélkülinek tűnő, akár több évtizedes egy helyben toporgás első számú okozóját: az egódat!

Tudod, ez az a részed, ami olyan vadul és erőszakosan védi saját magát, hogy ezzel akadályozza az angol nyelv megtanulását, és használatát.

 

Íme, 10 döntés, amit ő hoz meg helyetted – automatikusan, pillanatnyi habozás nélkül:

1. Nem szólalsz meg, amikor lehetőséged van rá

2. A lehető legkevesebbet mondasz, amikor beszédre vagy kényszerítve

3. Korrigálod magad, mert elkövettél egy hibát

4. Két szó között megállsz gondolkodni, mert az ideális szót keresed

5. Inkább nem mondod el, mert bizonytalan vagy a helyességében

6. Kikeresel valamit, amit már tudsz, csak hogy biztosan jól tudod-e

7. Ránézel a beszélgetőtársadra, és nem választ vársz, hanem javítást

8. Nem tanulsz ma, mert ezzel még nem leszel beljebb

9. Nem tanulsz ma, minek, úgyis elfelejted, amit megtanultál

10. Minden szót begyűjtenél, mert egyszer úgyis kelleni fog majd

 

Ennyi. Gyanítom, van még több is, ha gondolod, folytasd kommentben! Jó játék, mert tudatosít!

De a lényeg egyetlen mondatban összegezhető.

 

Angol nyelvtanulási axióma: minden döntés, amit az egód hoz meg, rossz döntés!

Mert az egó a felnőtt angol nyelvtanulók legnagyobb megnyomorítója és első számú ellensége.

Mielőbbi gyógyulást kívánok Neked belőle! :)

 

 

 

Nyomd meg a "Tetszik" gombot, és gyógyíts!

És ha szerinted a Google-nak is illene tudnia róla, nyomj egyet a +1 gombra is!

Ingyen angol olvasmány: hallgasd és olvasd egyszerre!

$
0
0

 

Angol könyvek ingyen

Érdekelne két olyan weboldal, ahonnan angol nyelvű könyvek tömegét töltheted le ingyenesen e-book és audio-book formában is?

Most nemcsak linkeket kapsz, meg is mutatom, pontosan hogyan csináld!

De előtte pár fontos tény, amit egyszerűen muszáj tudnod.

 

3 szabály, amit a saját érdekedben mindenképpen tarts be

 

Az angol nyelvű szövegek olvasására azért van nagy szükséged, mert a nyelvtanuláshoz sok "input" kell. Minél többször találkozol egy-egy angol kifejezéssel és minél több különböző szövegkörnyzetben látod, annál gyorsabban megtanulod és annál tartósabban is megmarad. Ezért kérlek, olvass nagyon sokat angolul! Viszont nem mindegy, hogyan olvasol!

1. Olvass pusztán az olvasás öröméért, ne azért mert angolt kell tanulnod! Olyat olvass, amibe el tudsz merülni nyakig! Olvasd a kedvenceid! Garantáltan eltűnik a világ egy időre!

2. Ha kicsit tartasz még a hosszú és bonyolult angol szövegektől, akkor érdemes olyan könyvekkel kezdeni, amelyeket magyarul már olvastál! Így, mivel ismered a sztorit, több ismeretlen szót leszel képes elviselni.

3. !ÉLETVESZÉLY! Tudtad, hogy ha élvezetből való olvasás közben a szótárhoz nyúlsz, egy tündér elveszíti a szárnyait? Kérlek, mentsd meg a tündéreket, és mondj le ideiglenesen a szótárról! ;) Amúgy: az örökös szótárazgatás neked sem jó. Kiveszi az élvezetet az olvasásból, és nyelvtanulási feladattá "degradálja" le. És sokat olvasni "kötelességszerűen" nem túl szórakoztató…

Nézzük akkor, hol találsz olvasnivalót ingyen!

 

Első lépés: hangoskönyv letöltése

 

A legjobb forrás erre a librivox.org. Más források is az ő anyagaikat használják, miért ne fordulnál közvetlenül hozzájuk?

A kezdőképernyőn katt arra, hogy "Librivox Catalog" – a bal oldalon a "Listen" alatt találod a gombot! És aztán írd be a kedvenc könyved angol címét és szerzőjét ide (a "Status" maradhat "Any"):

 

angol nyelvű hangoskönyvek ingyen

 

 

Én az egyik nagy kedvencemet írtam be a fenti képernyőn: Anne of Green Gables, és a szerző Montgomery, Lucy Maud. A szerzőnél fontos, hogy a vezetéknév van az elején, aztán vessző, és aztán a keresztnevek. Így keress! És aztán kijön ez a képernyő – esetemben 8 találat:

 

ingyen angol hangoskönyv a librivox-tól

 

Ha találsz olyat, hogy "dramatic reading", válaszd azt! Ha nem, az sem nagy baj! Ráklikkelsz, és már töltheted is le! Általában fejezetenként vannak darabolva a könyvek, tehát nem egy file-t találsz majd!

Elmented magadnak, és a hangoskönyv már meg is van! Most jön az írott forma.

 

Második lépés: ha nemcsak hallgatnád, hanem olvasnád is

 

Ha te már haladó szinten vagy angolból, akkor a második lépés kihagyható! Sőt, javasolnám, hogy hagyd is ki! Vigyél magaddal inkább hangoskönyveket, hadd szokja a füled a nyelvet!

A librivox csak audio könyveket ad neked, de a Gutenberg.org segítségével jó eséllyel a leiratát is megszerezheted. (Persze, az aktuális sikerkönyveket azért ne keresd!) A bal oldalon írd be a címet, itt nem kell szerző sem:

 

Gutenberg.org angol nyelvű könyvek ingyen

 

És aztán kiadja a találati oldalt, itt válaszd ki a megfelelő találatot (esetünkben az első lesz az, mert a harmadik az hangoskönyv – látod mellette az audió jelet, innen tudod. Ja, és persze a Librivox katalógusából származik.)

 

Gutenberg.org angol nyelvű könyvek ingyen

 

Ha rákattintottál a találatra, ez az oldal fogad, itt már csak azt kell kiválasztanod, hogy milyen formátumban szeretnéd letölteni (html, vagy egyszerű szöveg – én a html-t szoktam választani):

 

Gutenberg.org angol nyelvű könyvek ingyen

 

Ennyi az egész!

Tiéd az audió könyv ÉS a szöveg leirata is. Akár hallgathatod és olvashatod is egyszerre. Ahogy Neked bejön! És ha neked még nincs kedvenc könyved, a Facebook közösségünk ajánlott neked pár jó könyvet itt!

Tőlem pedig ezt az egy könyvet mindenképpen vidd a nyaralásra. Pláne, mert július 3-ig megkapod hozzá a Nagy angol vicckönyvet is.

 

Egy záró tipp

 

Egyszer egy szakmai konferencián megkérdeztem egy neves brit tankönyvszerzőt, hogy milyen három tanácsot adna legszívesebben nyelvtanulóknak. Mosolyogva, habozás nélkül válaszolta: Read, read, read! Nos, fogadd meg mind a három tanácsát bátran! :)

Egy utolsó fontos megjegyzés: kezdőknek mindezt még nem ajánlom, riasztó lesz a sok ismeretlen szó. De ha egy alapfokú angol tudás már stabilan megvan, onnan legszívesebben előírnám Neked, hogy havonta fogyassz el egy könyvet ilyen formában!

Ráadásul nem is kúraszerűen, hanem élethosszig!

 

És most TE jössz!

Ajánld másoknak a kedvenc könyveidet, angol címmel és szerzővel, esetleg rövid tartalommal!  Hajrá!

 

 

Kérlek, nyomd meg a "Tetszik" gombot, és terjeszd az olvasást!

És ha szerinted a Google-nak is illene tudnia erről, nyomj egyet a +1 gombra is!

Viewing all 345 articles
Browse latest View live